Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Zbadaj się po koronawirusie

01.06.2021 15:09:45

Podziel się

Powikłania po przebyciu COVID-19, choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, mogą pojawić się po kilku miesiącach i stopniowo przechodzić w stany przewlekłe. Koronawirus może uszkodzić płuca czy serce, co z kolei zwiększa ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych. Istotne jest monitorowanie stanu organizmu. Wczesne wykrycie ewentualnych powikłań daje możliwość zapobieżenia ich długoterminowym skutkom, co daje pakiet post-COVID, który może wykupić każdy pacjent w placówkach enel-med. O tym, że warto się badać, o profilaktyce, która ratuje życie, mówi lek. Zbigniew Chwiałkowski, specjalista medycyny rodzinnej, kierownik medyczny Centrum Medycznego enel-med w Kupcu Poznańskim.

ROZMAWIA: Joanna Małecka

ZDJĘCIA: Sławomir Brandt

Czym jest opieka post-COVID?

Zbigniew Chwiałkowski:
To wielospecjalistyczna opieka obejmująca, między innymi, pakiet badań dla każdego, kto przebył zakażenie koronawirusem. Proszę pamiętać, że ta choroba nie dotyka tylko układu oddechowego, mogą po niej wystąpić powikłania wielonarządowe. Może ona naruszyć układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy czy nerwowy. Dzięki odpowiednim badaniom możemy pomóc pacjentom w zależności od tego, jakie objawy u nich wystąpiły. Każdy przechodzi chorobę indywidualnie – jedni bezobjawowo, inni mają pełne objawy, a niektórzy wymagają hospitalizacji. Powikłania po chorobie mogą pojawić się od razu, a mogą się ujawnić dopiero po kilku miesiącach i przechodzić w stany przewlekłe, co zwiększa ryzyko długotrwałych problemów zdrowotnych. Dlatego bardzo istotne jest monitorowanie stanu zdrowia.

W jaki sposób?

Pacjent może zweryfikować swój stan zdrowia po przebytej chorobie. Ta droga zaczyna się od konsultacji internistycznej, podczas której lekarz dowiaduje się, jaki jest stan ogólny pacjenta. Jeśli nie ma przeciwwskazań, pacjent kierowany jest na badanie RTG klatki piersiowej – jedno z najważniejszych badań po przebytej chorobie. Dalej ma możliwość wykonania badań laboratoryjnych.

Co pokażą te badania?

Sprawdzimy, czy nie ma stanu zapalnego organizmu. Morfologia powie, czy mamy właściwy poziom np. białych i czerwonych krwinek, płytek krwi, hemoglobiny i czy hematokryt jest prawidłowy. Badanie glukozy pokaże, czy nie doszło do zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Wreszcie sprawdzimy, czy wątroba funkcjonuje prawidłowo. Poziom kreatyniny, będący wyznacznikiem przesączania kłębuszkowego, da nam obraz tego, czy nie doszło do zaburzenia funkcji nerek. Dzięki rentgenowi klatki piersiowej będziemy w stanie ocenić m.in. anatomiczne struktury płuc. Na koniec przeprowadzane jest badanie echo serca, sprawdzające, czy nie doszło do zaburzenia funkcjonowania mięśnia sercowego. Wizyta podsumowująca wyniki badań w ramach pakietu, podczas której wykonywane i opisywane jest EKG spoczynkowe, odbywa się w ciągu ok. 3 dni.

Jakie są przeciwwskazania do tych wszystkich badań?

Badania można wykonać po minimum 4 tygodniach od przechorowania COVID-19. Przeciwwskazaniem jest każda aktualnie tocząca się infekcja, przebiegająca z podwyższoną temperaturą ciała powyżej 37 stopni, kaszel, katar lub inne objawy infekcji dróg oddechowych. Podsumowując – do wykonania tych badań należy podejść bez cech infekcji.

Dlaczego warto wykonać te badania?

Chociażby dlatego, żeby wiedzieć, co dzieje się w naszym organizmie. Niestety, obserwujemy coraz więcej powikłań, które dotykają ludzi młodych, aktywnych zawodowo i czynnie uprawiających sport. Są to powikłania pulmonologiczne, kardiologiczne, neurologiczne. Warto dodać, że my, jako lekarze, dopiero poznajemy tego wirusa i to, jakie spustoszenie może siać w organizmie, pokażą badania na przestrzeni kilku lat. I to one dadzą nam pełen obraz sytuacji i pokażą, jak właściwie reagować. Nam, lekarzom, marzy się lekarstwo przeciwko COVID-19, ale na to pewnie jeszcze trochę poczekamy.

Wspomniał Pan o powikłaniach wielonarządowych. Co to oznacza?

Mogą pojawiać się np. zaburzenia poznawcze, które do tej pory obserwowaliśmy głównie u osób w podeszłym wieku. Dziś, na skutek przechorowania COVID-19, mogą dotykać również osób młodszych. Miałem ponadto pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia. Pacjent młody, regularnie uprawiający sport, po chorobie nie jest w stanie wrócić do swojej dotychczasowej aktywności fizycznej. Zaczynamy obserwować pacjentów z przewlekłym kaszlem i trudnościami z oddychaniem, przewlekłymi dolegliwościami bólowymi głowy.

To przeraża...

Tak. I dlatego tak niezwykle ważna jest profilaktyka, a więc szczepienia – nasza jedyna broń w tej chwili w walce z koronawirusem. Poza tym dbajmy o higienę rąk i zachowanie dystansu społecznego. Monitorowanie stanu zdrowia i odpowiednia reakcja są bardzo istotne.

https://enel.pl/usluga/pakiet-post-covid/