Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Ziemia jest płaska [GALERIA ZDJĘĆ]

11.12.2023 11:48:10

Podziel się

To właśnie w tym czasie, na przełomie roku, to pytanie wydaje się być najbardziej zasadne. Czy ziemia jest płaska? Myślę, że odpowiadamy na nie zestawem świąteczno-sylwestrowo-karnawałowych fryzur, które przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję.

TEKST: Adam Szulc&Jama

Flat top, czyli fryzura, którą proponujemy na ten czas, oznacza „płaską górę”, czyli strzyżenie na kwadratowego jeża. Oznacza też najbardziej ikoniczne męskie cięcie – z jednej strony surowe, ale zarazem pełne ciepła i za fasadą testosteronu kryjące w sobie ogrom wrażliwości.

Flat top, który jest głęboko zakorzeniony w tradycyjnych strzyżeniach XIX wieku, nosiły znane postaci w historii i popkulturze. Wymienię tylko takie nazwiska jak Piotr Curie, Józef Piłsudski, Dolph Lundgren, Will Smith, Robert de Niro, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Leonardo di Caprio, Denzel Washington czy Ed Harris, a nawet pewien Grucha z polskiego filmu akcji. Nawiązując świątecznie, to jeszcze niejaki Buzz, posiadający brata Kevina, który przypadkiem został sam w domu w pewne Boże Narodzenie.

A jeszcze pamiętamy przecież Grace Jones, która w 1980 roku pokazała światu nową odsłonę z płaszczyzną na górze. To był szok! Brytyjskie środowiska subkulturowe z początku tamtej dekady były zafascynowane nowym strzyżeniem, a najsłynniejszy ówczesny barber z Londynu Andy Haralambous, z pochodzenia Cypryjczyk, wprowadzał tę modę w swoim barber shopie „Haircut Sir?” w dzielnicy Brixton. Płaskogłowi zawładnęli ulicami angielskiej stolicy!

Mój pierwszy kwadratowy jeż to rok 1987 i mozolna, a wręcz żmudna dłubanina z ciągłą obserwacją w lustrze. Teraz kocham to strzyżenie, a w naszej Jamie ma ono swoje specjalne miejsce. Dość powiedzieć, że na egzaminie czeladniczym z fryzjerstwa męskiego flat top jest jedną z bardzo ważnych i zarazem trudniejszych konkurencji.

Kiedy rozmawiam z emerytowanymi fryzjerami – nieważne z jakiego kraju – na moje pytanie, jaka fryzura jest kwintesencją fryzjerstwa męskiego i tym strzyżeniem, w którym się dąży do ciągłej perfekcji, zawsze słyszę jedną odpowiedź: flat top.

Zatem świąteczny wzór na płaszczyznę mamy już gotowy!

Dobrej Gwiazdki i pięknego roku!
Adam Szulc & Jama.

 

Fryzury:
Adam Szulc
Nikodem Szulc
Tymoteusz Woźniak

Zdjęcia:
Maciej Bogaczyk
Adam Koziński

Modele:
Robert Kaczmarek
Robert Stachowski
Franciszek Szulc
Jakub Woryma
Łukasz Czajka
Nikodem Żytliński