Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Pomoc dla przedsiębiorców

05.09.2022 12:20:11

Podziel się

Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego został założony w 2001 roku z inicjatywy Zarządu Województwa Wielkopolskiego, aby stymulować rozwój gospodarczy regionu. Po dwóch dekadach działalności można śmiało powiedzieć, że z ogromnym sukcesem realizuje powierzoną mu misję. W tym czasie nie tylko pomógł setkom przedsiębiorstw, ale też konsekwentnie utrzymuje się na szczycie rankingów funduszy poręczeniowych w Polsce.

TEKST i ZDJĘCIA: Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego

W ubiegłym roku udzielił ponad 3000 poręczeń o łącznej wartości 705,5 milionów złotych, co uplasowało go na pierwszym miejscu rankingu podsumowującego aktywność polskich funduszy. Tym samym zanotował wzrost swoich wyników o 18% w stosunku do 2020 roku.

Dopasowani do potrzeb przedsiębiorców
Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego kieruje swoją ofertę do przedsiębiorstw z sektora MŚP. Od początku działalności zajmował się udzielaniem poręczeń kredytów inwestycyjnych i obrotowych oraz pożyczek. Na przestrzeni lat stopniowo poszerzał ofertę,

za każdym razem mając na uwadze oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców. Jako pierwszy w Polsce dodał do niej poręczenia wadialne, które zwiększają firmom możliwość uczestnictwa w przetargach. W tej chwili to właśnie one stanowią ponad połowę liczby udzielanych w 2021 r. poręczeń. Fundusz był też pionierem w zakresie udzielania poręczeń kontraktowych do przetargów publicznych, do tej pory dostępnych jedynie za pośrednictwem banków lub instytucji ubezpieczeniowych.

Inwestowanie w Wielkopolskę
Pomagając przedsiębiorcom, Fundusz wspiera rozwój Poznania i Wielkopolski. Firma Demiurg, która regularnie współpracuje z FRIPWW, otrzymała poręczenia na realizację takich inwestycji, jak przebudowa Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, przebudowa kamienic przy ul. Podgórnej 11 i 13 czy projekt przebudowy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Fundusz był też zaangażowany jako poręczyciel w budowę Term Maltańskich, renowację Biblioteki Pedagogicznej w Kaliszu, a także realizację największej inwestycji komunikacyjnej w Poznaniu ostatnich lat, czyli trasy tramwajowej na Naramowice.

20 lat na rynku
Nieustanny rozwój – tak można podsumować 20 lat działalności Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego. Okrągły jubileusz świętowano 27 maja w Concordii Design. Wśród zgromadzonych na uroczystej gali gości byli m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wicemarszałek Wojciech Jankowiak oraz była wiceprezes zarządu FRIPWW Zofia Szalczyk. Uczestnicy jubileuszu mieli również okazję wysłuchać wystąpienia pt. „Polska droga do dobrobytu”, które zaprezentował prof. dr hab. Marian Gorynia, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Galę uświetnił występ ukraińskiej śpiewaczki Iryny Ushanovej-Rudko.