Witamy w MAJU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Poznań stolicą biżuterii!

Podziel się

Jaka była biżuteria minionej epoki? Czy fakt, że powstawała głównie w obrębie spółdzielni złotniczych, pozwolił zachować tożsamość projektantów? Jak dziś postrzegamy obiekty złotnicze lat 1945-1989? Odpowiedzi na te pytania udzieli wystawa „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”.

TEKST: Ilona Rosiak-Łukaszewicz, dyrektor Galerii YES
ZDJĘCIA: Alicja Iwańska

Od połowy kwietnia na dwa miesiące Poznań stanie się stolicą biżuterii minionej epoki. Za sprawą Galerii YES oraz Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk zrealizowana zostanie wystawa ponad 200 obiektów złotniczych, których powstanie datuje się na lata 1945-1989. Wszystkie prezentowane prace pochodzić będą z prywatnej Kolekcji Współczesnej Polskiej Sztuki Złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, budowanej i rozwijanej w Poznaniu.

Kuratorem wystawy jest dr Michał Myśliński z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, który biżuterii, szczególnie tej spółdzielczej, poświęcił niejedną publikację. Jego zdaniem fenomenem projektu realizowanego przez Galerię YES jest przedstawienie dokonań rękodzielników minionej epoki w kontekście wykorzystywanych technik, wypracowanej estetyki często związanej z dostępnością materiałów, a nawet trendów i tendencji napływających zza granicy. – Prezentowany w ramach wystawy zbiór prac obrazuje zatem całość dokonań polskiego wzornictwa, nie koncentrując się tylko na wybranej spółdzielni, rodzaju biżuterii czy choćby kamieniach używanych do jej wykonania. Nie przemilczymy ponadto dorobku artystycznego twórców indywidualnych, którzy często stanowili trzon projektowy państwowych wytwórni – podkreśla Michał Myśliński.

W gablotach Galerii YES zobaczyć będzie można zarówno biżuterię, jak i srebrną galanterię wytwórni takich, jak m.in. ORNO, Rytosztuka, Metaloplastyka, Imago Artis czy Juwelia. Projektowi towarzyszyć będzie ponadto bogato ilustrowany katalog z fotografiami Alicji Iwańskiej.

 

„Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”

17.04.-9.06.2023 r. Galeria YES, ul. Paderewskiego 7 w Poznaniu

Wernisaż: 14 kwietnia 2023 r. godz. 19:00

www.galeriayes.pl