Witamy w CZERWCU! Najnowszy numer SUKCESU jest już dostępny 🌞 zapraszamy do lektury e-wydania najpopularniejszego magazynu lifestylowego o Poznaniu 🌞  

Organizator:

Poznańska samopomoc

05.05.2020 14:00:00

Podziel się

Szyją maseczki, przygotowują posiłki dla medyków, pomagają seniorom lub wspierają nauczycieli. Nie sposób zliczyć wszystkich poznańskich inicjatyw oraz osób zaangażowanych w różne akcje pomocowe w okresie pandemii. Na naszych łamach prezentujemy Wam kilka wybranych. To świadectwa tego, jak wielką mamy chęć, by pomagać drugiemu człowiekowi w tym trudnym czasie.

OPRACOWAŁ: Krzysztof Grządzielski
ZDJĘCIA: Archiwum prywatne

#drukujdlalekarza

Drukowanie przyłbic przez Politechnikę Poznańską to odpowiedź na apel służby zdrowia dotyczący braków zaopatrzenia w środki ochrony indywidualnej. Akcja #drukujdlalekarza zainicjowana została przez pracowników Wydziału Inżynierii Mechanicznej. Obecnie w projekt zaangażowanych jest 90 wolontariuszy. To pracownicy, doktoranci i studenci naszej uczelni. Dziennie, do wielu poznańskich szpitali, ośrodków zdrowia czy stacji pogotowia, dostarczamy około 300 sztuk przyłbic. Do połowy kwietnia dostarczyliśmy ich już ponad trzy tysiące. Ze względu na rosnące potrzeby szpitali opracowujemy inne techniki wytwarzania, by znacznie zwiększyć wydajność.

Prof. Tomasz Łodygowski – Rektor Politechniki Poznańskiej

„Widzialna ręka UAM”

Nasza akcja kierowana jest do emerytowanych pracowników UAM, osób starszych, a także tych, którzy mają problemy z zaspokojeniem swych życiowych potrzeb ze względu na zagrożenie epidemiczne. Wolontariusze, kierowani przez panie koordynatorki wspomagające się specjalnie przygotowaną aplikacją, robią takim osobom zakupy spożywcze, wykupują leki. Seniorzy mogą także zamówić obiad z dowozem z uniwersyteckiego „Ogrodu Smaków Pani Marii”. Nie chcemy, by w tym trudnym czasie ktokolwiek czuł się samotny czy bezradny – nasza akademicka społeczność sprawdza się w takich chwilach.

Prof. Bogumiła Kaniewska – prorektor ds. studenckich UAM

„Wspieraj wielkopolskich producentów!”

Chcąc wspomóc producentów regionalnych, postanowiłem uruchomić akcję w ramach której stworzona została baza kontaktów restauracji oraz producentów należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Prowadzą oni sprzedaż zdalną z dowozem do domu lub odbiorem bezpośrednim u producenta. Wystarczy wejść na www.sdk-wlkp.pl lub w aplikację Kulinarna Wielkopolska, wybrać interesujący nas produkt lub restaurację i złożyć zamówienie online bądź telefonicznie. Kupując wielkopolskie produkty możemy wykazać się lokalnym patriotyzmem i okazać solidarność z tymi, którzy teraz mają najtrudniej.

Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

„Telefon Serdeczności”

W trudnym okresie pandemii nasza specjalna linia telefoniczna (691 870 091) ma przeciwdziałać samotności wśród osób starszych. Skierowana jest dla seniorów, którym doskwiera izolacja i chcieliby z kimś porozmawiać. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godz. 12–20. Linię obsługują pracownicy Zespołu Dziennych Domów Pomocy, którzy na co dzień współpracują z seniorami i znają ich problemy. Miasto Poznań uruchomiło też usługę „Zakupy dla seniorów”. To pomoc w zakupie leków na podstawie recept, żywności oraz środków czystości. Zgłoszenia przyjmuje Biuro Poznań Kontakt: tel. 61 646 33 44, od pon. do pt. w godz. 7.30–20.

Aleksandra Gracjasz – Centrum Inicjatyw Senioralnych

„Wolontariat kryzysowy Caritas”

Nasza akcja jest wyrazem poczucia odpowiedzialności za osoby potrzebujące w sytuacji pandemii. Działania, we współpracy z Miastem Poznań, kierujemy w stronę seniorów. Pomagamy im robić zakupy, kupować lekarstwa itd. Wszystko po to, aby mogli zostać w domu. W akcji działają stali wolontariusze Caritas, ale także osoby, które zgłosiły się same do pomocy. To piękny gest miłości, który ci ludzie robią dla drugiego człowieka. Udało się nam zrealizować ponad 600 zakupów, a w inicjatywę włączyło się 190 wolontariuszy.

Ks. Łukasz Łukasik – zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Pomoc dla Afryki i polskich szpitali

Pandemia koronawirusa dotknęła nie tylko Polskę, ale również cały świat. Pracujący w Afryce polscy misjonarze są cichymi bohaterami tych dni. Przerażające jest, jak skromnymi środkami dysponują w tej nierównej walce. Często brakuje tak podstawowych środków jak choćby mydło. Aby ich wspomóc, prowadzimy zbiórkę na pomagam.pl/koronawirusafryka. Dzięki środkom od polskich darczyńców zaopatrzyliśmy wybudowaną przez nas przychodnię zdrowia na Madagaskarze. Mamy zamiar pomóc też innym szpitalom i przychodniom misyjnym. Ale to nie wszystko. Zaopatrujemy także polskie szpitale w szyte przez Włóczkersów maseczki ochronne. Włóczkersi to grupa pań, które do tej pory robiły na drutach czapeczki dla afgańskich dzieci. Maseczki na bieżąco przekazujemy wszystkim placówkom, a każdego dnia zgłaszają się do nas kolejne.

Justyna Janiec-Palczewska – Prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Wspieramy nauczycieli

W odpowiedzi na pilne wyzwanie dla nauczycieli i uczniów jakim stało się kształcenie na odległość, udostępniliśmy naszą infrastrukturę teleinformatyczną PIONIER Research & Classroom na potrzeby nauki zdalnej. Korzystać z niej mogą wszystkie szkoły w Wielkopolsce, ale zainteresowanie inicjatywą wykracza poza granice regionu. Nauczycielom przekazaliśmy dostęp do wielu narzędzi wspierających proces kształcenia w Internecie, tak aby mogli tworzyć interaktywne treści swoich lekcji czy korzystać nieodpłatnie z bezpiecznych wideokonferencji do prowadzenia konsultacji z uczniami. Udostępniamy także narzędzia tworzenia blogów nauczycielskich i usługi do wymiany dużych plików, co odciąża systemy informatyczne, których na co dzień używają szkoły. Już ponad 3000 nauczycieli z Wielkopolski jest w stałym kontakcie z nami. Wspieramy ich podczas specjalnych webinariów i reagujemy na bieżące sugestie i wymagania informatyczne.

Dr hab. inż. Krzysztof Kurowski – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe